2025 július 9.
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 2025. július 8-án, életének 83. évében elhunyt M. Kiss Sándor Széchenyi-díjas magyar történész, professor emeritus, a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Levéltár tudományos főigazgató-helyettese, később tudományos igazgatója, majd a RETÖRKI Tudományos Tanácsának elnöke, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság tagja, az 1944–1945-ös nemzeti ellenállás és az 1956-os forradalom és szabadságharc történetének ismert kutatója.
M. Kiss Sándor Budapesten született 1943. június 25-én. 1967-ben magyar–történelem szakos diplomát szerzett az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán. 1996-ban megszerezte a történettudomány kandidátusa fokozatot, 2004-ben habilitált.
1990 előtt a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Művelődéskutató Intézet tudományos munkatársaként, történész kutatóként és egyetemi oktatóként dolgozott. 1990–1991-ben a Művelődésügyi Minisztérium kabinetirodájának osztályvezetője, 1991 és 1994 között a Miniszterelnöki Tanácsadó Testület kormányfőtanácsosa volt. 1993–1994-ben részt vett az 1956-os forradalom és szabadságharc alatti sortüzek történetét kutató Történelmi Tényfeltáró Bizottság munkájában. 1997 és 2013 között a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kar Történeti Intézetének intézetvezetője volt.
2013. július 1-jétől, a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum megalakulásától kezdve tudományos főigazgató-helyettesként, 2021-től tudományos igazgatóként, majd 2022-től a RETÖRKI Tudományos Tanácsának elnökeként támogatta Intézetünk tudományos munkáját, vett részt előadóként konferenciáinkon és rendezvényeinken, tanácsaival és útmutatásával segítette kutatóink tudományos tevékenységét.
A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány felügyelőbizottságának tagja, a Szabadságharcosokért Közalapítvány felügyelőbizottsági elnöke, majd 2021-től a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság tagja volt.
2000-ben a Magyar Érdemrend Tisztikereszt (Polgári Tagozat) kitüntetéssel, 2013-ban a Magyar Érdemrend Középkereszt (Polgári Tagozat) kitüntetéssel, 2022-ben pedig Széchenyi-díjjal ismerték el kiemelkedő tudományos munkásságát, sokrétű életművét.
M. Kiss Sándor elkötelezett volt a nemzeti ügyek iránt, nem volt azonban elfogult. Meglátta az emberi méltóságot azokban is, akik tőle eltérően gondolkodtak. Radikálisan, de nem szélsőségesen tudta képviselni azt, amit igaznak tartott. Tudományos tevékenységében, munkájában a tárgyilagosság és megfontoltság, valamint az igazságra való törekvés minden szempontból meghatározó volt. Több mint fél évszázados munkássága során tudományos és ismeretterjesztő írásai és előadásai mellett tanárként egyetemi hallgatók százainak pályáját egyengette.
A Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Levéltár, valamint a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság M. Kiss Sándort saját halottjának tekinti. Temetéséről később intézkednek.
(Hír és kép forrása: retorki.hu)